Tajemství haitského rumu Barbancourt

Barbancourt Rum

Barbancourt: Rum z Haiti

Barbancourt je pojem, synonymum pro kvalitní rum z Haiti. Tato značka, založená v roce 1862 Dupré Barbancourtem, se pyšní dlouholetou tradicí a specifickým procesem výroby, který z ní dělá unikát ve světě rumů. Na rozdíl od většiny ostatních rumů, Barbancourt se vyrábí výhradně z čisté šťávy z cukrové třtiny, nikoliv z melasy. Tato šťáva, lokálně nazývaná "vesou", se fermentuje a následně destiluje v měděných kotlích. Výsledkem je jemný a aromatický rum s bohatou chutí.

Barbancourt nabízí širokou škálu rumů, od bílých, určených pro míchané drinky, až po tmavé a vyzrálé rumy, vhodné pro pomalé vychutnávání. Mezi nejoblíbenější patří Barbancourt 4 roky starý, který se vyznačuje vyváženou chutí s tóny vanilky a dubového dřeva, a Barbancourt 8 let starý, s komplexnější chutí s nádechem sušeného ovoce a koření. Pro opravdové znalce je pak určen Barbancourt 15 let starý, který zraje v dubových sudech po bourbonu a nabízí nezapomenutelný chuťový zážitek.

Barbancourt není jen tak obyčejný rum. Je to kus haitské historie a kultury, zachycený v každé lahvi. Jeho unikátní chuť a aroma si získaly oblibu po celém světě a udělaly z něj symbol kvality a tradice.

Historie značky Barbancourt

Značka Barbancourt je proslulá svým jedinečným rumem, který se vyrábí na Haiti již od roku 1862. Historie značky je úzce spjata s jejím zakladatelem, Dupré Barbancourtem, rodákem z francouzského regionu Cognac. Barbancourt se po letech strávených studiem destilace cognacu rozhodl usadit na Haiti a zužitkovat své znalosti v produkci rumu. Využil cukrovou třtinu té nejvyšší kvality a tradiční metody výroby cognacu, čímž položil základy pro charakteristickou chuť rumu Barbancourt. Po Duprého smrti převzala vedení firmy jeho vdova Nathalie Gardère Barbancourt, která úspěšně udržela chod palírny i během bouřlivých období haitských dějin. Po několik generací se rodina Barbancourtů dědila o tajemství výroby a vášeň pro tento výjimečný rum. Dodnes se rum Barbancourt vyrábí v palírně nedaleko Port-au-Prince podle tradičních metod a s důrazem na kvalitu.

Výroba rumu Barbancourt

Rum Barbancourt je víc než jen nápoj, je to dědictví Haiti. Jeho výroba je procesem, který se po generace předává z otce na syna a je zakořeněn v tradici a vášni. Vše začíná výběrem té nejkvalitnější cukrové třtiny pěstované přímo na Haiti. Ta se následně lisuje a získává se z ní čistá šťáva, která se nechává fermentovat. Po fermentaci přichází na řadu destilace, která probíhá v měděných kotlích. Právě destilace dodává rumu Barbancourt jeho charakteristickou chuť a aroma. Destilát se poté ukládá do dubových sudů, kde zraje po dobu minimálně 4 let. Během zrání rum získává na komplexnosti a jemnosti. Rum Barbancourt se vyrábí v několika variantách, z nichž každá má svůj specifický charakter. Například Barbancourt 4 starý je ideální pro míchané nápoje, zatímco Barbancourt 15 starý si nejlépe vychutnáte samotný. Ať už si vyberete jakoukoli variantu, můžete si být jisti, že pijete rum s bohatou historií a nezaměnitelnou chutí.

Druhy rumu Barbancourt

Rhum Barbancourt, pocházející z Haiti, se pyšní jedinečnou škálou rumů, jež uspokojí nejednoho milovníka tohoto karibského nápoje. Základem jejich výjimečnosti je použití čisté šťávy z cukrové třtiny, na rozdíl od běžnější melasy. Tato šťáva, získávaná přímo z vlastních plantáží, propůjčuje rumům Barbancourt jejich charakteristickou chuť a aroma.

Srovnání rumů Barbancourt a Diplomatico
Značka Země původu Typ melasy Zrání
Barbancourt Haiti Vlastní šťáva z cukrové třtiny V dubových sudech
Diplomatico Venezuela Melasa V dubových sudech

Mezi nejoblíbenější druhy patří bílý rum Barbancourt Rhum Blanc 4 Ans d'Age, který zraje čtyři roky v dubových sudech a pyšní se jemnou, delikátní chutí s tóny citrusů a koření. Pro milovníky tmavších rumů je tu Barbancourt Rhum Ambré 8 Ans d'Age, jehož osmiletá doba zrání mu dodává jantarovou barvu a komplexní chuť s tóny vanilky, karamelu a sušeného ovoce. Pro opravdové znalce je pak určen Barbancourt Rhum Réserve Spéciale 15 Ans d'Age, který zraje dlouhých patnáct let a nabízí nezapomenutelný chuťový zážitek s tóny tabáku, kávy a hořké čokolády.

Kromě těchto základních druhů nabízí značka Barbancourt i další speciality, jako je například Barbancourt Pango Rhum, který se vyznačuje přidáním přírodního koření a bylin, nebo Barbancourt Estate Reserve 15 Year Old, který je určen pro americký trh. Každý z těchto rumů představuje unikátní kombinaci tradice, kvality a haitského temperamentu.

Chuťový profil a aroma

Barbancourt je rum, který se odlišuje od ostatních. Jeho chuťový profil a aroma jsou výsledkem unikátního výrobního procesu a použití výhradně domácí cukrové třtiny. Chuť Barbancourt rumu je bohatá a komplexní. Vybízí k objevování tónů sušeného ovoce, jako jsou rozinky a fíky, doplněné o nádech vanilky a dubového dřeva. Vůně je sladká a lákavá s jemnými náznaky koření a karamelu. Barbancourt 8 let starý rum nabízí harmonické spojení chutí s tóny pomerančové kůry a tabáku. 15 let starý rum je zase komplexnější s tóny tmavé čokolády a kávy. Chuťový profil a aroma rumů Barbancourt z nich dělají ideální volbu pro pomalé vychutnávání.

Barbancourt není jen rum, je to esence Haiti, zachycená v lahvi. Chuť třtiny, slunce a nezávislosti.

Eliška Nováková

Jak si vychutnat Barbancourt

Barbancourt, to je rum s duší Haiti. Jeho výroba, založená na čisté třtinové šťávě, je procesem trpělivosti a tradice. Ale jak si ho nejlépe vychutnat? Začněte s vůní. Nechte se odradit robustností, hledejte tóny sušeného ovoce, vanilky a dubového dřeva. Barbancourt není rum pro rychlé doušky. Pomalé popíjení odhalí komplexní chuťový profil, kde se sladkost snoubí s kořenitostí a náznaky kávy a tabáku.

Pro začátek zkuste Barbancourt 4 hvězdičky, ideální pro pomalé popíjení nebo do koktejlů jako Ti' Punch. Pokud hledáte něco sofistikovanějšího, sáhněte po 8leté variantě s bohatší chutí a delším závěrem. Ať už zvolíte jakoukoli variantu, pamatujte, že Barbancourt si žádá čas a pozornost. Teprve pak odhalí všechna svá tajemství a zavede vás do světa haitské rumové tradice.

Koktejly s rumem Barbancourt

Rum Barbancourt, pocházející z Haiti, je skutečným pokladem Karibiku. Jeho jemná chuť a bohaté aroma z něj dělají ideální ingredienci pro širokou škálu koktejlů. Ať už preferujete sladké a ovocné variace, nebo dáváte přednost sofistikovanější chuti, s rumem Barbancourt se fantazii meze nekladou.

Pro milovníky klasiky je tu Daiquiri, kde se snoubí svěžest limetky s jemností bílého rumu Barbancourt. Pokud máte chuť na něco sladšího, vyzkoušejte Mai Tai, kde se snoubí rumy Barbancourt 3 a 5 hvězdiček s pomerančovým likérem a mandlovým sirupem. Pro ty, kteří hledají něco sofistikovanějšího, je tu Old Cuban, kde se snoubí rum Barbancourt 8 let s mátou, cukrem a šampaňským.

Ať už si vyberete jakýkoli koktejl, s rumem Barbancourt si zaručeně vychutnáte nezapomenutelný chuťový zážitek. Jeho jedinečný charakter a bohatá historie se promítnou do každého doušku a zaručí vám, že si koktejl vychutnáte plnými doušky.

Barbancourt ve světě rumů

Rum Barbancourt je výjimečný. Pochází z Haiti a pyšní se tím, že se vyrábí přímo z cukrové třtiny, ne z melasy jako většina rumů. Tato specifická metoda mu dává unikátní chuťový profil, který si získal fanoušky po celém světě. Barbancourt se destiluje v kolonách a následně zraje v dubových sudech, kde získává na komplexnosti a jemnosti. Doba zrání se liší podle druhu rumu, ale i ty nejmladší varianty zrály minimálně 4 roky. Barbancourt nabízí širokou škálu rumů, od bílých přes zlaté až po tmavé a staré. Každý z nich má svůj osobitý charakter a hodí se k jinému způsobu konzumace. Zatímco bílé rumy jsou ideální do koktejlů, ty tmavší a starší si nejlépe vychutnáte samotné. Barbancourt je držitelem mnoha ocenění z prestižních světových soutěží. Jeho kvalitu oceňují jak milovníci rumu, tak i barmani a znalci destilátů. Pokud hledáte rum s příběhem a nezaměnitelnou chutí, Barbancourt je tou správnou volbou.

Publikováno: 08. 07. 2024

Kategorie: alkoholické nápoje

Autor: Albert Marek

Tagy: barbancourt rum | rum značky barbancourt