Legenda mezi rumy: Objevte kouzlo kubánského Legendario

Rum Legendario

Kubánský poklad: Rum Legendario

Legendario, to je jméno, které v Česku rezonuje s lahodnou chutí Kuby. Tento rum, opředený legendami a tradicí, si získal srdce nejednoho milovníka kvalitního pití. Jeho cesta začíná na slunných plantážích cukrové třtiny, kde se rodí základ jeho jedinečné chuti. Zraje pak trpělivě v dubových sudech, které mu propůjčují jeho charakteristickou barvu a aroma.

Legendario není jen tak ledajaký rum. Je to symbol kubánské vášně, radosti ze života a pohostinnosti. Jeho chuť je plná, sladká s tóny karamelu, vanilky a sušeného ovoce. Je to rum, který si nejlépe vychutnáte s přáteli, v dobré náladě a s pocitem, že život je třeba si užívat.

Ať už si vyberete Legendario Elixir de Cuba s jeho jantarovou barvou a nádechem rozinek a medu, nebo dáte přednost jemnějšímu Legendario Añejo 7 Años s tóny dřeva a koření, jedno je jisté - čeká vás nezapomenutelný chuťový zážitek.

Historie a tradice výroby

Legendario, to je jméno, které v Česku rezonuje s chutí Kuby. Ale za touhle lahví se skrývá mnohem víc než jen exotický původ. Historie značky Legendario je úzce spjata s historií samotné Kuby a sahá až do roku 1946. Tehdy, v malebném městě Camagüey, spatřila světlo světa společnost, ze které se později stal věhlasný producent rumu.

Zpočátku se firma orientovala na výrobu likérů. Teprve později se začala věnovat produkci rumu, který se stal jejím synonymem. Tajemství úspěchu rumu Legendario tkví v kombinaci tradičních postupů výroby a prvotřídních surovin. Základem je samozřejmě kvalitní melasa z cukrové třtiny, která se na Kubě pěstuje v ideálních klimatických podmínkách.

Fermentace probíhá za použití vlastních kvasinek, které dodávají rumu Legendario jeho charakteristickou chuť a aroma. Následuje destilace, která probíhá v měděných kotlích. Díky tomu získává rum Legendario svou jemnost a eleganci. Zrání probíhá v dubových sudech, které dříve sloužily k uchovávání sherry nebo bourbonu. To rumu dodává další vrstvu komplexnosti a bohatosti.

Důležitou součástí výroby rumu Legendario je také proces míchání. Mistři blendéři pečlivě vybírají a kombinují různě staré rumy, aby dosáhli dokonalé harmonie chutí. Výsledkem je rum s plným tělem, jemnou sladkostí a dlouhým závěrem. Legendario není jen rum, je to kus kubánské historie a tradice. Je to nápoj, který v sobě snoubí vášeň, umění a lásku k detailu.

Charakteristická chuť a aroma

Legendario rumy se vyznačují specifickou chutí a aromatem, které je dáno kombinací několika faktorů. Základem je kvalitní melasa z cukrové třtiny pěstované na Kubě. Ta dodává rumům Legendario jejich sladkost a plnost. Důležitá je také destilace, která probíhá tradiční metodou v měděných kotlích. Díky ní získávají rumy Legendario svou jemnost a eleganci. Unikátní je proces stárnutí. Rumy Legendario zrají v dubových sudech po bourbonu, což jim dodává tóny vanilky, karamelu a koření. Legendario Elixir de Cuba zraje systémem Solera až 15 let. Výsledkem je komplexní a harmonická chuť, která si získala oblibu po celém světě.

Druhy rumu Legendario

Svět rumů Legendario je plný chutí a vůní Kuby. Pojďme se podívat na ty nejznámější lahve, které vám zaručeně zpříjemní večer. Legendario Elixir de Cuba je král mezi sladkými rumy. Zraje 7 let a jeho chuť je plná rozinek, karamelu a vanilky. Hodí se skvěle samotný, s ledem, nebo do koktejlů. Legendario Añejo 7 Años je pro ty, co mají rádi rum s delší dochutí. Zraje v dubových sudech minimálně 7 let a jeho chuť je komplexní s tóny dřeva, koření a ovoce. Legendario Gran Reserva 15 Años je pro opravdové znalce. Zraje 15 let a jeho chuť je sametově hebká s tóny kávy, čokolády a tabáku. Pije se výhradně samotný, aby vynikla jeho chuť. Legendario Ron Blanco je bílý rum, který se hodí do koktejlů. Má jemnou chuť s tóny citrusů a vanilky. Legendario Carta Blanca Superior je bílý rum, který zraje 1 rok. Má jemnou a svěží chuť s tóny ovoce a květin. Hodí se do koktejlů, ale i samotný s ledem. Ať už si vyberete jakýkoli rum Legendario, vždycky si pochutnáte.

Tipy na servírování

Legendario se nejčastěji pije čistý, aby vynikla jeho chuť. Nalijte si ho do sklenice s tlustým dnem a nechte ho chvilku dýchat. Pokud máte rádi rum s ledem, přidejte si pár kostek. Legendario se také skvěle hodí do míchaných nápojů. Vyzkoušejte ho například v Cuba Libre, Mojito nebo Daiquiri. Pro sladší chuť přidejte do koktejlů colu, ovocné šťávy nebo sirupy. Legendario Elixir de Cuba se obvykle pije jako digestiv po jídle. Nalijte si ho do malého likérového kalíšku a vychutnejte si jeho sladkou chuť a aroma. Můžete ho pít samotný nebo s ledem. Hodí se také k dezertům, jako je například vanilková zmrzlina nebo čokoládový dort.

Oblíbený alkohol na Kubě i ve světě

Legendario, to je jméno, které rezonuje mezi milovníky rumu po celém světě. Tento kubánský poklad, opředený legendami a tradicí, si získal srdce mnoha gurmánů svou lahodnou chutí a nezaměnitelným aroma. Jeho cesta začíná na slunných plantážích Kuby, kde se z cukrové třtiny rodí melasa, základní surovina pro výrobu tohoto nápoje bohů.

Legendario se vyrábí tradičními metodami, které se dědí z generace na generaci. Dlouhé zrání v dubových sudech mu dodává jeho charakteristickou chuť s tóny vanilky, karamelu a koření. Existuje mnoho druhů rumu Legendario, z nichž každý má svůj vlastní příběh a chuťový profil.

Pro začátečníky je ideální Legendario Elixir de Cuba, sladší rum s jemnou chutí a vůní rozinek a sušeného ovoce. Naopak zkušenější pijáci ocení Legendario Gran Reserva 15 Anos, komplexní rum s tóny tabáku, kávy a hořké čokolády.

Legendario není jen tak obyčejný rum, je to symbol Kuby, její kultury a vášně. Je to nápoj pro chvíle pohody, oslavy i klidné večery s přáteli. Ať už si ho vychutnáte samotný, s ledem nebo v koktejlu, Legendario vám zaručeně zpříjemní den a přenese vás do srdce Karibiku.

Publikováno: 14. 06. 2024

Kategorie: alkohol

Autor: Jana Trnková

Tagy: rum legendario