Odhalujeme tajemství výroby rumu: Od cukrové třtiny k lahodné sklence

Rum Výroba

Sklizeň cukrové třtiny

Sklizeň cukrové třtiny je prvním krokem v dlouhém a fascinujícím procesu výroby rumu. Tato vysoká tráva, původem z tropických oblastí, v sobě ukrývá sladké tajemství – šťávu bohatou na cukr, která je základem pro vznik tohoto oblíbeného alkoholického nápoje.

Zatímco v minulosti se sklizeň neobešla bez namáhavé ruční práce, dnes už na plantážích často potkáváme moderní stroje. Ty dokáží třtinu rychle a efektivně sklidit, a to i na rozlehlých lánech. Ať už se ale používá tradiční nebo moderní metoda, cíl je vždy stejný – získat co nejvíce šťávy z čerstvě sklizené třtiny.

Po sklizni putuje třtina rovnou do zpracovatelských závodů. Tam se drtí a lisuje, aby se z ní uvolnila vzácná šťáva. Ta se následně dále zpracovává a stává se základem pro výrobu melasy, která je klíčovou ingrediencí pro výrobu rumu. Bez kvalitní cukrové třtiny a její správné sklizně by tak nebylo možné vyrobit lahodný rum, který si tak rádi vychutnáváme.

Extrakce šťávy

Extrakce šťávy z cukrové třtiny je klíčovým krokem v procesu výroby rumu. Cukrová třtina se nejprve sklízí a zbavuje listů. Poté se stonky třtiny drtí a lisují, aby se z nich extrahovala sladká šťáva. Existují dva hlavní způsoby extrakce: mletí a difúze. Mletí je tradiční metoda, při které se třtina drtí mezi těžkými válci, aby se uvolnila šťáva. Difúze je modernější metoda, která využívá horkou vodu k extrakci cukru z třtiny. Výsledná šťáva se nazývá "vesou" a obsahuje vysoké procento sacharózy, ale i další látky, které dodávají rumu jeho charakteristickou chuť a aroma.

Fermentace

Fermentace v procesu výroby rumu je klíčovým krokem, který proměňuje šťávu z cukrové třtiny v alkoholický nápoj. Po extrakci šťávy z cukrové třtiny, ať už lisováním nebo drcením, se tekutina, nazývaná "melasa" v případě třtinového sirupu nebo "vesou" v případě čisté šťávy, připravuje k fermentaci.

Do melasy nebo vesou se přidávají kvasinky, obvykle speciální kmeny Saccharomyces cerevisiae, které se živí cukry a přeměňují je na alkohol a oxid uhličitý. Tento proces trvá obvykle 24 až 72 hodin, ale může se lišit v závislosti na faktorech, jako je teplota, typ kvasinek a požadovaný styl rumu.

Fermentace probíhá v velkých kádích z nerezové oceli nebo v tradičních dřevěných kádích. Každá palírna má své vlastní metody a "tajemství" fermentace, které ovlivňují chuťový profil výsledného rumu. Některé palírny například přidávají do fermentační nádoby bakterie mléčného kvašení, aby podpořily komplexnost chutí.

Po dokončení fermentace se výsledná tekutina, nyní s obsahem alkoholu kolem 5-10%, nazývá "víno" a je připravena k destilaci. Fermentace je tedy zásadním krokem v procesu výroby rumu, který určuje základní chuťové vlastnosti a aroma konečného produktu.

Destilace

Destilace je v procesu výroby rumu klíčovým krokem, který odděluje alkohol a aromatické sloučeniny od fermentované melasy nebo šťávy z cukrové třtiny. Existují dva hlavní typy destilace používané při výrobě rumu: destilace v kotlíkových destilačních přístrojích a destilace v kolonových destilačních přístrojích.

Destilace v kotlíkových destilačních přístrojích, tradičnější metoda, produkuje rumy s plnější chutí a bohatší komplexností. Tento proces probíhá v měděných kotlích, kde se fermentovaná tekutina zahřívá. Alkohol a další těkavé látky se odpařují a stoupají do chladicí komory, kde kondenzují zpět do kapalné formy. Rum z kotlíkových destilačních přístrojů si obvykle zachovává více chuti a aroma původní suroviny.

Naproti tomu destilace v kolonových destilačních přístrojích, modernější metoda, produkuje rumy s čistší a jemnější chutí. Tyto kontinuální destilační kolony umožňují efektivnější separaci alkoholu, čímž vznikají lehčí a jemnější rumy.

Výběr typu destilace má významný vliv na konečný charakter rumu. Rumy destilované v kotlíkových destilačních přístrojích bývají robustnější a komplexnější, zatímco rumy destilované v kolonových destilačních přístrojích jsou obvykle jemnější a rafinovanější. Mnoho výrobců rumu používá kombinaci obou metod k dosažení požadovaného chuťového profilu.

Zrání v sudech

Zrání v sudech je klíčovým krokem v procesu výroby rumu, který mu dodává jeho charakteristickou chuť, aroma a barvu. Během zrání dochází k interakci mezi rumem a dřevem sudu, což vede k celé řadě chemických reakcí. Tyto reakce zjemňují chuť rumu, odstraňují drsnost a dodávají mu komplexní vrstvy chutí a vůní.

Doba zrání se liší v závislosti na druhu rumu, požadovaném profilu chuti a klimatických podmínkách. Světlejší rumy zrají kratší dobu, obvykle v sudech z bílého dubu po dobu několika měsíců až několika let. Tmavší a plnější rumy zrají delší dobu, často v sudech po bourbonu nebo sherry, a to i desítky let.

Dřevo sudu hraje zásadní roli v procesu zrání. Dubové sudy jsou nejoblíbenější volbou pro zrání rumu, protože dodávají rumu vanilkové, kořeněné a dřevité tóny. Sudy po bourbonu, které se dříve používaly k uchovávání americké whiskey, jsou oblíbené pro zrání tmavších rumů a dodávají jim sladké a karamelové tóny. Sudy po sherry zase dodávají rumu ovocné a kořeněné tóny.

Kromě druhu dřeva ovlivňuje zrání rumu také velikost sudu, předchozí použití sudu a klimatické podmínky. Menší sudy mají větší kontaktní plochu mezi rumem a dřevem, což vede k rychlejšímu zrání. Teplejší klima také urychluje proces zrání.

Zrání v sudech je fascinující proces, který dodává rumu jeho jedinečný charakter. Je to kombinace umění a vědy, která vyžaduje zkušenosti a znalosti, aby se dosáhlo dokonalé rovnováhy chutí a vůní.

Míchání a filtrování

Míchání je v procesu výroby rumu klíčovým krokem, který do značné míry určuje výslednou chuť, aroma a charakter nápoje. Po destilaci, kdy se získává surový rum, přichází na řadu mistr míchač (maestro ronero), jehož umění a zkušenosti hrají nezastupitelnou roli. Ten ochutnává a vybírá různé druhy rumů z rozličných sudů, které se liší stářím, původem melasy, typem kvasinek i použitými sudy. Cílem míchání je dosáhnout dokonalé harmonie chutí a vůní, které charakterizují daný styl rumu. Jemné rumy se mísí pro dosažení lehkosti a svěžesti, zatímco u stařených rumů se hledá komplexnost a hloubka chuti. Míchání je dynamický proces, který vyžaduje trpělivost a preciznost. Po smíchání se rum obvykle nechává ještě nějakou dobu zrát v dubových sudech, aby se chutě a vůně propojily a nápoj získal na ucelenosti. Filtrování je dalším důležitým krokem v procesu výroby rumu, který ovlivňuje jeho výslednou podobu. Po zrání může rum obsahovat drobné částice ze sudů nebo sedimenty vzniklé během zrání. Filtrování slouží k odstranění těchto nečistot a zaručení křišťálově čistého vzhledu. Existují různé metody filtrace, od hrubé filtrace přes plátno až po jemnou filtraci přes uhlíkové filtry. Volba metody závisí na požadovaném stupni čistoty a na charakteru daného rumu. Někteří výrobci preferují minimální filtraci, aby zachovali co nejvíce aromatických látek, zatímco jiní volí důkladnější filtraci pro dosažení jemnější chuti.

Lahvování rumu

Lahvování rumu je poslední fází jeho dlouhé a fascinující cesty, která začíná na plantážích cukrové třtiny. Než se ale tento ušlechtilý mok dostane do lahví a následně do našich sklenic, musí projít pečlivým procesem, který zaručí jeho kvalitu a chuť.

Před samotným lahvováním se rum obvykle filtruje, aby se odstranily případné usazeniny a dosáhlo se křišťálově čistého vzhledu. Následně přichází na řadu lahvovací linka, kde se automaticky plní lahve rumem o přesně stanoveném objemu. Každá lahev je pak opatřena etiketou s důležitými informacemi o původu rumu, jeho stáří a obsahu alkoholu.

Existují různé způsoby lahvování rumu. Některé rumy se lahvují za studena, jiné se před lahvováním mírně zahřejí, aby se zintenzivnila jejich chuť a aroma. Pro uchování specifické chuti a aroma se některé rumy lahvují přímo v místě svého původu. Jiné se naopak přepravují v sudech do jiných zemí, kde se lahvují až těsně před uvedením na trh.

Lahvování rumu je tak finálním akordem celého výrobního procesu. Je to okamžik, kdy se snoubí umění mistra destilatéra s tradicí a moderní technologií. Výsledkem je pak lahev lahodného rumu, která potěší chuťové pohárky a zpříjemní nejednu chvíli.

Publikováno: 15. 06. 2024

Kategorie: výroba

Autor: Tadeáš Zajíc

Tagy: rum výroba | proces výroby rumu