Tmavý rum Captain Morgan: Tajemství pirátské chuti v každém doušku

Captain Morgan Dark Rum

Historie značky Captain Morgan

Captain Morgan, tohle jméno evokuje dobrodružství na moři, piráty a samozřejmě lahodný tmavý rum. Ale jaká je vlastně historie téhle slavné značky? Všechno to začalo v 17. století s Henrym Morganem, bukanýrem z Walesu. Ten se proslavil svými odvážnými nájezdy na španělské lodě a přístavy v Karibiku. Jeho pověst ho předcházela a v roce 1674 ho anglický král Karel II. jmenoval guvernérem Jamajky.

Ačkoliv byl Morgan zdatný mořeplavec a stratég, jeho skutečnou vášní byl rum. Právě na Jamajce se začal věnovat jeho výrobě a zdokonalování receptur. Jeho tmavý rum, silný a aromatický, si rychle získal oblibu mezi námořníky i obyvateli ostrova. Stal se symbolem svobody, dobrodružství a nekonvenčního životního stylu.

O staletí později, v roce 1944, se na scéně objevuje Seagram Company. Ta odkoupila recepturu na Morganův rum od jedné jamajské lékárny a začala s jeho komerční výrobou. Značka Captain Morgan, inspirovaná životem slavného bukanýra, se zrodila. Tmavý rum Captain Morgan si brzy získal oblibu po celém světě. Jeho charakteristická chuť, drsný image piráta a spojení s dobrodružstvím z něj udělaly legendu.

Dnes je Captain Morgan jednou z nejprodávanějších značek rumu na světě. Kromě klasického tmavého rumu nabízí i další varianty, jako je bílý rum, rum s příchutí koření nebo ovoce. Ať už si vychutnáváte Captain Morgan s colou, v koktejlu nebo jen tak samotný, vždycky s ním ochutnáte i kousek historie a dobrodružství.

Výroba tmavého rumu

Captain Morgan Dark Rum je rum s bohatou chutí a tmavě jantarovou barvou, která napovídá o jeho zrání v dubových sudech. Proces výroby tohoto oblíbeného rumu je fascinující a zahrnuje několik klíčových kroků.

Vše začíná výběrem té nejkvalitnější cukrové třtiny z karibských ostrovů. Ta se následně zpracovává na melasu, hustý sirup, který slouží jako základ pro fermentaci. K melasě se přidávají speciální kvasinky, které přeměňují cukr na alkohol. Tento proces fermentace trvá přibližně jeden týden a výsledkem je tekutina s nízkým obsahem alkoholu, která připomíná víno.

Následuje destilace, při které se odděluje alkohol od ostatních složek. Captain Morgan se destiluje tradiční metodou v měděných kotlích, což mu dodává charakteristickou chuť a aroma. Destilát se poté nechává zrát v dubových sudech, které dříve obsahovaly bourbon. Právě zrání v sudech je zodpovědné za tmavou barvu a komplexní chuť Captain Morgan Dark Rum. Během zrání rum absorbuje tóny dřeva, vanilky a karamelu, které mu dodávají jeho charakteristickou sladkost a hloubku.

Doba zrání se liší v závislosti na konkrétním typu rumu. Captain Morgan Dark Rum zraje několik let, aby získal svou bohatou chuť a tmavou barvu. Po ukončení zrání se rum filtruje a míchá, aby se dosáhlo dokonalé harmonie chutí.

Výsledkem je lahodný tmavý rum s bohatou chutí a vůní, který si získal oblibu po celém světě. Captain Morgan Dark Rum je skvělou volbou pro popíjení samotného, s ledem nebo jako součást míchaných nápojů.

Charakteristická chuť a aroma

Captain Morgan Dark Rum je známý svou specifickou chutí a aromatem, které ho odlišují od ostatních tmavých rumů. Jeho chuť je komplexní a vyvážená, s výraznými tóny karamelu, vanilky a koření. Tyto sladší tóny jsou doplněny jemnými náznaky dubového dřeva, které mu dodávají na hloubce a komplexnosti. Aroma je lákavé a intenzivní, s dominantními tóny karamelu, vanilky a sušeného ovoce. Vůně je sladká a hřejivá, s jemnými náznaky koření a dubového dřeva.

Tmavý rum Captain Morgan je ideální pro ty, kteří ocení výraznější chuť a aroma. Je skvělý pro popíjení samotný, s ledem nebo jako součást míchaných nápojů.

Oblíbené způsoby podávání

Tmavý rum Captain Morgan si nejlépe vychutnáte v dobré společnosti a s úsměvem na tváři. Jeho bohatá chuť a aroma se skvěle hodí pro

různé příležitosti a způsoby podávání.

Můžete si ho vychutnat samotný, jen s pár kostkami ledu, abyste ocenili jeho komplexnost. Pro osvěžující drink zkombinujte Captain Morgan

s colou a limetkou. Tato klasika nikdy nezklame a osvěží v horkých dnech i na divoké párty.

Pro sofistikovanější zážitek vyzkoušejte Captain Morgan v míchaných nápojích. Hodí se do koktejlů jako je Dark and Stormy s ginger

beerem a limetkou, nebo do hřejivého Hot Buttered Rum s máslem, kořením a horkou vodou.

Ať už zvolíte jakýkoli způsob, nezapomeňte si vychutnat Captain Morgan zodpovědně.

Tipy na koktejly s rumem

Tmavý rum Captain Morgan je skvělou volbou pro koktejly s nádechem exotiky a dobrodružství. Jeho bohatá chuť s tóny karamelu, vanilky a koření se skvěle doplňuje s celou řadou ingrediencí.

Chcete si namíchat něco jednoduchého a osvěžujícího? Smíchejte Captain Morgan Dark Rum s colou a limetkou. Pro fajnšmekry doporučujeme vyzkoušet Captain Morgan Dark & Stormy. Tenhle koktejl s pikantním zázvorovým pivem vás zaručeně dostane.

Pokud máte chuť na něco sladšího, zkuste Captain Morgan Dark Rum s ananasovým džusem a kokosem. Pro milovníky kávy je tu Captain Morgan Espresso Martini s kapkou kávového likéru.

Ať už si vyberete jakýkoliv koktejl s tmavým rumem Captain Morgan, nezapomeňte na kvalitní led a stylové servírování. Na zdraví!

Zajímavosti o Captain Morganu

Tmavý rum Captain Morgan je stálicí na barech a v domácích barech po celém světě. Ale věděli jste, že za touto ikonickou lahví s pirátem se skrývá bohatá historie a pár zajímavých faktů?

Za prvé, ten pirát na lahvi není jen tak ledajaký korzár. Jde o sira Henryho Morgana, velšského bukanýra ze 17. století, který se proslavil svými odvážnými nájezdy na španělské lodě a přístavy v Karibiku. Později byl jmenován guvernérem Jamajky, kde se usadil a pravděpodobně si užíval plody své „práce“.

Ačkoliv je Captain Morgan neodmyslitelně spjat s rumem, značka, jak ji známe dnes, vznikla až v roce 1944. Tehdy farmaceutická společnost z Portorika začala prodávat kořeněný rum pod jménem Captain Morgan Rum Company. Zbytek je, jak se říká, historie.

Dnes existuje celá řada rumů Captain Morgan, od klasického Spiced Gold po ostřejší Black Spiced a sladší Long Island Iced Tea. Každý si najde ten svůj doušek Karibiku.

Ať už si dáváte Captain Morgana s kolou, v koktejlu nebo jen tak na ledu, vzpomeňte si na sira Henryho a jeho dobrodružství. Možná vás to inspiruje k vlastnímu pirátskému příběhu.

Publikováno: 22. 06. 2024

Kategorie: nápoje

Autor: Vlastimil Fišer

Tagy: captain morgan dark rum | tmavý rum captain morgan