Ohnivá voda - vodka

Vodka je bezbarvý alkohol, který má téměř neutrální chuť. Z tohoto důvodu se vodka perfektně hodí jako základ do různých koktejlů. Vodka se samozřejmě také konzumuje neředěná. Nejčastěji se prodává vodka, která má čtyřicet procent alkoholu.

Historie vodky

Vodka je alkoholický nápoj, který je rozšířený po celém světě. Nejčastěji se však pije v Rusku a v Polsku. V obou těchto zemích je vodka národní pití. Slovíčko vodka je slovanského původu a je zdrobnělinou slova „voda“.

První dochová písemná zmínka o vodce je už ze 13. století, kdy se běžně využívala jako léčebný prostředek. V 15. století se výroba vodka natolik zdokonalila, že se postupně začalo s ochucováním tohoto bezbarvého alkoholického nápoje. Velmi často se vodka ochucovala medem nebo i jinými aromatickými látkami. Kvalita vodky šla rovněž strmě nahoru díky tomu, že se lidé snažili vyprodukovat vodku v kombinaci s bylinami.

V minulosti se tedy vyráběla vodka z brambor či pšenice. Čas však ukázal, že nejlepší vodka je nakonec žitná.

Vodka v současnosti

V současnosti je vodka velmi rozšířeným alkoholickým destilátem. Čistá vodka má něco okolo čtyřiceti procentům alkoholu. Jsou však vodky, které obsahující i šedesát procent alkoholu. Šedesátiprocentní vodka má například destilát, který se jmenuje Stalinovy slzy. Na druhou stranu najdete v obchodech velké množství ochucených vodek, které mají zpravidla okolo dvaceti procent alkoholu.

Jak už bylo řečeno v úvodu, vodka je vhodným nápojem na přípravu míchaných nápojů. Mezi velmi známé a rozšířené koktejly patří kupříkladu drink Bloody Mary, který je složený z rajčatové šťávy, vodky, citrónové šťávy, worcestrové omáčky, soli, pepře a tabasca.

Vodka se nejlépe konzumuje chlazená. Nakonec si uveďme některé vodky, které si můžete v tuzemských ochodech koupit: Amundsen, Kalašnikov vodka, Jelzin, Bols, Kostenkorva, Wyborova, Goral vodka, Chopin, Puschkin, Finlandia, Božkov vodka, Hanácká vodka, Stock Plzeň vodka a Pražská vodka.

Publikováno: 18. 10. 2012 / Aktualizováno: 12. 06. 2023

Kategorie: Nezařazené

Autor: Karel Šimáček