Pochází koronavirus z laboratoře? Vědci mají jednoznačné stanovisko

V záplavě zpráv o koronaviru se pravidelně objevují i hoaxy. Jeden z nich říká, že koronavirus někdo uměle vytvořil v laboratoři, aby ho použil jako biologickou zbraň. Nesmysly nyní vyvrátil tým vědců, který svůj výzkum popsal v prestižním magazínu Nature Medicine. Článek jsme pro vás připravili společně s e-shopem rouskoshop.cz, v jehož nabídce najdete stylové roušky české výroby i respirátory ffp2. Nový koronavirus s označením SARS-CoV-2 se poprvé objevil v čínském městě Wu-chan koncem roku 2019, kde se ze zvířete přenesl na člověka. Z Číny se v průběhu následujících měsíců rozšířil do celého světa a usmrtil přes 8 tisíc lidí.

Od známých koronavirů se odlišuje

"Koronavirus má přírodní původ," řekl v tiskové zprávě Scripps Research Institute imunolog a mikrobiolog Kristian Andersen, který vedl mezinárodní tým vědců podílejících se na genetické analýze viru. Výzkumníci pomocí sekvenční analýzy genomu nového koronaviru přišli na to, že virus zvýhodnily mechanismy evoluce. Po čase se mu podařilo změnit své vlastnosti natolik, až byl schopen napadnout lidské buňky. Tip: Na rouskoshop.cz najdete také roušky pro malé děti. Důkazem, že virus nemohl vzniknout v laboratoři, je zejména to, že se jeho molekulární struktura liší od známých nebezpečných kmenů koronavirus a podobá se na viry, které napadají netopýři a luskouni.

Nezodpovězená otázka

Vědci předpokládají, že virus vlivem přirozeného výběru zmutoval buď v těle zvířat, nebo až po přeskočení na člověka. Potřeboval však nějakého zvířecího mezihostitele, protože člověk s netopýry nedochází do přímého kontaktu. Při viru SARS to byly cibetky a MERS velbloudy. Jakmile virus úspěšně infikoval lidský organismus, mohl se začít šířit dál podobně jako chřipka. V případě koronaviru je pátrání po jeho původu velmi důležité. Pokud by totiž do své dnešní patogenní podoby zmutoval už v těle mezihostitele a ne v těle člověka, znamená to, že virový kmen může stále cirkulovat mezi zvířaty a scénář se může zopakovat znovu, i kdybychom pandemii porazili.

Publikováno: 10. 03. 2021 / Aktualizováno: 31. 05. 2023

Kategorie: Lifestyle

Autor: Karel Šimáček