7 rad jak kombinovat jídlo a alkohol

K dobrému jídlu v restauraci je příjemné objednat si i pohár vína nebo jiného alkoholu. Jejich soulad je však důležitější, než byste si možná mysleli. Jakými pravidly bychom se měli řídit, abychom si oboje naplno vychutnali? Přestože při výběru alkoholického nápoje k večeři či obědu rozhodují většinou faktory jako naše chuťové preference, společnost či vhodnost situace, nezanedbatelným faktorem je i vzájemný soulad chutí jídla a nápoje. Existují určitě základní pravidla, která bychom měli všichni ovládat, abychom dokázali chuť jídla pozvednout na ještě vyšší úroveň. Mnoho ráz si ani neuvědomujeme, že správné kombinace jsou pro nás přirozené. Jen málokdo by si objednal pivo k těstovinám nebo víno k pečenému kolenu. Přesto existuje několik jednoduchých pravidel, která je vhodné dodržovat. Správné ladění dokáže vyzvednout chuť jednotlivých ingrediencí a nakonec i pocit celkového dojmu a spokojenosti z připraveného pokrmu. Každý alkohol má totiž více či méně specifickou chuť, a proto je logické, že se nehodí ke všemu. Přiřazení správného či vhodného druhu alkoholu k jídlu je stejně důležité jako harmonie sladkých či slaných chutí.

1. Bílé víno vyzdvihuje lehkost

Víno společně s pivem tvoří klasiku, kterou se nic nepokazí. Je téměř notoricky známo, že bílé víno je vhodné kombinovat s lehkými potravinami, protože vyzdvihuje jejich přirozenou chuť. Velmi vhodné je zvolit bílé víno k těstovinám jakéhokoli druhu, k salátům, ale v neposlední řadě k rybám a mořským plodům. Chuť bílého vína je jemná, proto nezastře výraznou, doslova voňavou chuť moře na vašem talíři. Bílé víno je také oblíbenou přísadou do vaření a pokud ho v přiměřeném množství přidáte do výše jmenovaných jídel, nic tím nezkazíte.

2. Červené víno symbolizuje sílu

Doslova pravým opakem bílého je červené víno, které v nás už svou barvou evokuje sílu. Jeho chuť je výrazná a voňavá, a proto je vhodné zvolit ho k stejně silnému soupeři. Červené víno rozhodne nezastíní chuť hovězích steaků, teletiny či jiného červeného masa, příjemnou kombinací je i maso z králíka, turecké jídla a sýry. S červeným vínem chutnají výborně zejména ty s modrou plísní. Existují i jisté druhy ryb, pro které je lepším partnerem právě červené víno než bílé. Jsou to hlavně masité druhy ryb, ke kterým řadíme tuňáka či lososa. Tyto výborně ladí s červeným vínem, pokud byly naloženy do barbecue omáčky a připravené na grilu nebo podlité omáčkou z červeného vína.

3. Růžové není jen pro ženy

Zlatý střed mezi bílým a červeným vínem je růžové, které zdaleka není vhodné jen pro ženy. I muži rádi bourají předsudky a vychutnají si skleničku plný růžového moku, pokud je k tomu důvod. Růžové víno totiž nejlépe podtrhne chutě na vašem talíři právě tehdy, když se na něm nacházejí sýry hořcově typu, kozí či ovčí sýry, syrové ryby, italské rizoto, šunka, paštiky či holubí maso. Nasládlé růžové víno je také nejlepší volbou k ovocným pokrmům, dezertem a palačinkám.

4. Nahořklá chuť piva je lahodnou tečkou

Stejně jako červené víno, i pivo je silným elementem k našemu jídlu a nehodí se ke všemu. Jednoduché a lehká jídla by mohla pivní chuť dehonestuje, proto je vhodné spíše k těžším a mastnějším pokrmům. Pivo je téměř jasnou volbou při tradičních Slovenská a českých jídlech, které jako přílohu obsahují dušenou knedlík, omáčky a zelí. Doplňuje sytou chuť pečeného vepřového a hovězího masa, guláše či zelňačky, při kterých je i neodmyslitelnou gastronomickou součástí. Bez dobrého piva si neumíme představit ani jedno roční období, ale obzvláště se váže k mrazivým pokrmům na zimní zabijačce a k letním vůním grilovaček a opékaček.

5. Šampaňské povzbudí chuť bublinkami

Nasládlý mok se nám spojuje převážně se svátečními chvílemi, svátky, oslavami, přípitku a předkrmy. Bublinkový alkoholický nápoj se bezpochyby hodí ke křenové roli nebo plněným rajčatům s čerstvou rukolou a nic nezkazíte ani bagetkou s česnekovým máslem. Pravou euforii chutí však vytvoříte když šampaňské překládáte ústřicemi. Jejich slaná mořská chuť a sladké bublinky spolu vytvářejí dokonalý soulad a jsou velkým potěšením pro naše chuťové buňky. Bublinky mají také zázračnou schopnost pro zvýraznění kořeněných chutí. Perfektně doplňují jemnější indické jídla, mořské plody a maso ochucené zázvorem či kari.

6. Tvrdý alkohol dokáže přinést zvláštní atmosféru

Například tehdy, pokud jíte kaviár a pijete s přáteli vodku. Takový večer se může touto neuvěřitelnou kombinací chutí zařadit k nezapomenutelným gastronomickým zážitkem pro všechny zúčastněné. Jemná aroma vodky také dokáže podtrhnout chuť jídel jako vajíčka, uzené ryby, pirohy, krémové sýry a celozrnné druhy pečiva. Whiskey je plná protikladů - jak dražší alkohol se paradoxně hodí k jídlu chudých, k indickým kořenitým pokrmům. Koňak a jiné bylinkové nápoje s vysokým obsahem alkoholu zase podporují chuť k jídlu a odborníci na gastronomii jejich doporučují v malém množství pít během konzumace různých těžší stravitelných jídel. Nic ale nezkazíte, jak je sladíte se sladkými čokoládovými dezerty.

7. Pozor na zrádné drinky

Barevné a chutné alkoholické koktejly se těší v posledních letech velké oblibě a pozitivem je, že stále více lidí je konzumuje společně s jídlem. Klamavé sladké alkoholické nápoje totiž obsahují více alkoholu, než byste možná předpokládali a jídlo vás tak může ochránit od nepříjemných následků na druhý den. Jelikož základní linii drinků většinou tvoří bílý alkohol či rum a různé příměsi, třeba dbát na sladění chutí jídla právě s těmito příměsemi. Například citronová šťáva v koktejly se hodí k čerstvým mořským plodům a ryby také nejsou špatnou volbou k drinkem. Základní volbou při koktejlech, kterou zaručeně nic nezkazíte, jsou však sladká jídla, dezerty či zmrzliny. Ty podpoří sladkou chuť a navíc navodí tu správnou atmosféru oslavy. Pokud budete alespoň přibližně dodržovat těchto sedm pravidel, stanete se hotovým odborníkem na kombinace jídla a alkoholických nápojů. Nejenže svými vědomostmi budete mít možnost ohromit své přátele, ale možná i získáte nové a zajímavé kombinace chutí, které si zamilujete.

Publikováno: 27. 03. 2018 / Aktualizováno: 25. 06. 2023

Kategorie: Jídlo

Autor: Karel Šimáček

Tagy: alkohol | pálenka | pivo | šampaňské | víno