Objevte kouzlo venezuelského rumu Santa Teresa

Santa Teresa Rum

Venezuelský rum s tradicí

Santa Teresa je pojem, synonymum pro venezuelský rum s bohatou historií a nezaměnitelnou chutí. Hacienda Santa Teresa, zasazená do malebné krajiny údolí Aragua ve Venezuele, je místem, kde se tento výjimečný rum rodí již po více než dvě století. Z generace na generaci se zde předává umění destilace a míchání rumu, jehož výsledkem jsou lahůdky oceňované po celém světě.

Chuťový profil rumů Santa Teresa je výsledkem kombinace několika faktorů. Unikátní mikroklima údolí Aragua s teplým, vlhkým počasím a úrodnou půdou dává vzniknout cukrové třtině s vysokým obsahem cukru, jež je základem pro výrobu rumu. Dalším klíčovým prvkem je proces destilace. Santa Teresa používá kombinaci tradičních měděných kotlů a moderních kolonových destilačních zařízení, čímž dosahuje komplexní a vyvážené chuti. Zrání rumu, které probíhá v dubových sudech po bourbonu, je poslední fází, která dodává rumům Santa Teresa jejich charakteristickou jemnost, komplexnost a bohatou paletu chutí a vůní.

V nabídce značky Santa Teresa najdeme širokou škálu rumů, od mladších a svěžích až po stařené a komplexní. Každý z nich má svůj vlastní charakter a příběh, který čeká na to, aby byl objeven. Ať už si vychutnáváte Santa Teresa 1796, vrcholný blend stařený až 35 let, nebo si dopřáváte koktejl s rumem Santa Teresa Añejo, můžete si být jisti, že pijete rum s tradicí a vášní.

Santa Teresa 1796: Vlajková loď

Santa Teresa 1796 je vlajkovou lodí stejnojmenné venezuelské palírny, která se pyšní více než 200letou tradicí výroby rumu. Tento výjimečný rum zraje systémem Solera, což je komplexní proces, při kterém se mísí rumy různého stáří. Díky tomu získává Santa Teresa 1796 svou charakteristickou jemnost, komplexnost a harmonickou chuť.

Srovnání rumů Santa Teresa
Název rumu Stáří Obsah alkoholu (%) Cena (Kč) Chuťový profil
Santa Teresa 1796 Až 35 let 40 1500 Sladký, hladký, s tóny sušeného ovoce, medu a koření
Santa Teresa Gran Reserva Až 5 let 40 700 Vyvážený, jemný, s tóny karamelu, vanilky a dubu

Chuťový profil Santa Teresa 1796 je bohatý a sofistikovaný. Vůně je sladká a kořeněná s tóny sušeného ovoce, tabáku, vanilky a karamelu. Chuť je jemná a kulatá s nádechem dubového dřeva, tmavé čokolády a ořechů. Dochuť je dlouhá a hřejivá s příjemnou sladkostí.

Santa Teresa 1796 si nejlépe vychutnáte čistý nebo s kostkou ledu, abyste plně ocenili jeho komplexní chuťový profil. Je také vynikající volbou do míchaných nápojů, jako je Old Fashioned nebo Manhattan.

Tento prémiový rum získal řadu ocenění a uznání od světových odborníků. Jeho výjimečná kvalita a chuť z něj dělají ideální dárek pro milovníky rumu i ty, kteří hledají sofistikovaný a luxusní zážitek.

Chuťový profil a aroma

Rumy Santa Teresa se vyznačují komplexním a vyváženým chuťovým profilem, který je výsledkem pečlivého výrobního procesu a zrání v dubových sudech. Vůně je bohatá a lákavá s tóny sušeného ovoce, jako jsou rozinky a fíky, doplněné o nádech karamelu, vanilky a koření. Chuť je jemná a hladká s příjemnou sladkostí a náznaky medu, tabáku a tmavé čokolády. Závěr je dlouhý a hřejivý s jemným dřevitým nádechem.

Santa Teresa 1796, vlajková loď značky, se vyznačuje ještě komplexnějším profilem s výraznějšími tóny sušeného ovoce, kůže a tabáku. Chuť je plná a elegantní s tóny hořké čokolády, kávy a ořechů.

Rumy Santa Teresa jsou ideální pro pomalé vychutnávání samotné nebo s ledem. Díky svému komplexnímu charakteru se také skvěle hodí do míchaných nápojů, jako je Old Fashioned nebo Rum Sour.

Výroba a zrání

Proces výroby rumu Santa Teresa začíná sklizní cukrové třtiny pěstované na rozlehlých plantážích v údolí Aragua ve Venezuele. Po sklizni se třtina co nejrychleji zpracovává, aby se zachovala její svěžest a chuť. Šťáva z třtiny se následně fermentuje za použití vlastních kvasinek Santa Teresa, které dodávají rumu jeho charakteristický chuťový profil.

Po fermentaci se destiluje v měděných kotlích, čímž se získává surový rum s vysokým obsahem alkoholu. Ten se poté nechává zrát systémem Solera, tradiční metodou používanou pro výrobu španělských sherry. V systému Solera se rum uchovává v dubových sudech uspořádaných v řadách nad sebou. Nejstarší rum je uložen v nejspodnější řadě, nazývané Solera, a mladší rumy v řadách nad ní.

Během zrání se rum z horních sudů postupně přečerpává do sudů pod nimi, až nakonec dosáhne Solery. Tento proces míchání rumů různého stáří dodává rumu Santa Teresa jeho komplexní chuť a aroma s tóny dřeva, vanilky, karamelu a sušeného ovoce. Doba zrání rumu Santa Teresa se liší v závislosti na konkrétním typu, ale i ty nejmladší rumy z této značky zrají minimálně dva roky.

Perfektní na sipping

Santa Teresa rum, to je synonymum pro venezuelskou vášeň a mistrovství v oblasti rumu. Zraje v tropickém podnebí, které mu dodává jedinečný charakter a hloubku chuti. Ať už zvolíte Santa Teresa 1796 s jeho komplexními tóny sušeného ovoce, tabáku a koření, nebo dáte přednost jemnější Santa Teresa Añejo s nádechem karamelu a vanilky, vždycky se můžete těšit na nezapomenutelný zážitek.

Tyto rumy si nejlépe vychutnáte čisté, abyste ocenili jejich plnou chuť a aroma. Dopřejte si je po večeři, v klidu domova, nebo s přáteli u dobrého rozhovoru. Sklenka Santa Teresa rumu je ideální tečkou za příjemným večerem.

Koktejly se Santa Teresa

Santa Teresa rum, pocházející z Venezuely, si získal srdce milovníků rumu po celém světě. Jeho bohatá chuť a aroma z něj dělají ideální ingredienci pro širokou škálu koktejlů. Ať už preferujete sladké a ovocné drinky, nebo dáváte přednost něčemu silnějšímu a sofistikovanějšímu, Santa Teresa rum vám nabízí nekonečné možnosti.

Pro osvěžující letní večer zkuste Santa Teresa Daiquiri. Smíchejte 5 cl Santa Teresa Añejo rumu s 2 cl čerstvé limetkové šťávy a 1 cl cukrového sirupu. Vše protřepejte v šejkru s ledem a nalijte do vychlazené sklenice na koktejl. Ozdobte plátkem limetky a užijte si dokonalou kombinaci sladké, kyselé a rumové chuti.

Pokud hledáte něco sofistikovanějšího, Santa Teresa Old Fashioned je tou pravou volbou. V míchací sklenici rozpusťte kostku cukru v pár kapkách Angostura bitters a přidejte 5 cl Santa Teresa 1796 rumu. Naplňte sklenici ledem a míchejte, dokud se koktejl neochladí. Přeceďte do sklenice na whisky s velkou kostkou ledu a ozdobte pomerančovou kůrou.

Pro milovníky sladších chutí je tu Santa Teresa Mojito. V hmoždíři rozdrťte lístky máty s 2 lžičkami třtinového cukru. Přidejte 5 cl Santa Teresa Claro rumu, šťávu z jedné limetky a dolijte sodovkou. Promíchejte a podávejte ve vysoké sklenici s ledem a lístky máty.

Ať už si vyberete jakýkoli koktejl, Santa Teresa rum vám zaručí nezapomenutelný chuťový zážitek. Nebojte se experimentovat a objevovat nové kombinace, které uspokojí vaše chuťové pohárky.

Cena a dostupnost v ČR

Rumy Santa Teresa se těší velké oblibě a na českém trhu je najdeme v široké škále. Dostupnost jednotlivých lahví se liší v závislosti na konkrétním druhu a obchodu. Obecně platí, že základní řady rumů Santa Teresa, jako je Santa Teresa Claro nebo Santa Teresa Añejo, jsou k dostání ve většině supermarketů a specializovaných prodejen s alkoholem.

Ceny rumů Santa Teresa jsou příznivé a dostupné široké škále zákazníků. Za základní lahve rumu Santa Teresa zaplatíte v České republice od 500 Kč. Cena exkluzivnějších a starších rumů, jako je Santa Teresa 1796 nebo Santa Teresa Selecto, se pohybuje v rozmezí 1000 Kč a výše. Tyto limitované edice jsou k dostání spíše ve specializovaných prodejnách s alkoholem nebo v e-shopech.

Při nákupu rumu Santa Teresa je dobré sledovat akční nabídky a slevy, které se objevují v průběhu roku. Díky nim můžete pořídit svůj oblíbený rum za výhodnější cenu.

Publikováno: 02. 07. 2024

Kategorie: alkohol

Autor: Jana Trnková

Tagy: santa teresa rum