Whisky to je moje gusto ...

Slovíčko „whisky“ je velmi staré a pochází od gaelského výrazu uisge beatha, což v češtině znamená živá voda. Slovo uisge se postupem času pozměnilo na usky, až z toho vzešlo slovo whisky.

Krátká historie whisky

První zmínky o whisky sahají až do pozdního středověku. Začátkem 16. století se whisky stává oblíbeným nápojem králů a panovníků, takže se whisky dostává štědré a bohaté podpory. Rodištěm whisky je drsná skotská Vysočina.

Další zemí, kde se whisky vyrábí je Irsko. Zde se první zmínka o výrobě whisky objevuje v roce 1556. Irové často svou whisky užívají slovem whiskey.

Základní druhy whisky

Mezi základní druhy whisky řadíme tyto druhy: Sladová whisky se vyrábí jenom ze sladovaného ječmene s aplikací kotlíkové destilace. Čistá sladová whisky (anglicky Single Malt Whisky) vzniká jenom v určité palírně. Je to nadřazený odborný pojem termínu sladová whisky. Sudová sladová whisky (anglicky Vatted Malt Whisky) je pro změnu míchaná whisky ze dvou či více sladových whisky. Mezi základní druhy whisky patří ještě Sladová whisky z jedné várky (anglicky Single Cask Malt nebo Single Barrel), obilná whisky a míchaná whisky.

Rozdíl mezi skotskou whisky a irskou whiskey

Jak jsme již zmínili na začátku, whisky produkují jak Skotové tak i Irové. Je tedy nějaký rozdíl mezi výrobou skotské whisky a irské whiskey. Rozdíl mezi skotskou whisky a irskou whiskey je pouze velmi nepatrný. Irská whiskey se od skotské whisky rozlišuje pouze tím, že v irských sladovnách se při výrobě whiskey neužívá rašelinový oheň. V irské whiskey tak chybí kouřový tón. Druhým drobným rozdílem je počet pálení. Irská whiskey je totiž celkem třikrát pálená. Třetí odlišností pak je, že skotská whisky musí být destilovaná jenom na území Skotska, kdežto irská whiskey je destilovaná výlučně v Irské republice. Obě whisky jsou však stejně kvalitní, takže je v zásadě jedno, jestli si koupíte irskou whiskey nebo skotskou whisky.

Publikováno: 18. 10. 2012

Kategorie: Nezařazené

Autor: Karel Šimáček